LM Someco logo
Miten johtaa markkinointia tekoalyn aikakaudella - artikkelikuva

Tekoäly ja markkinoinnin johtaminen – käytännön vinkit 

Tekoälystä puhutaan nyt kaikkialla. Keskustelu keskittyy usein työkaluihin: miten kehotteita kirjoitetaan, millä työkalulla tehdään kuvat tai miten tuotetaan yhä enemmän sisältöä. Se on ymmärrettävää, mutta se voi johtaa harhaan. Tekoäly nimittäin muuttaa markkinoinnin johtamista lopulta ehkä enemmän kuin yksittäisiä työtehtäviä. Lue tästä blogijutusta vinkit, miten voit kehittää markkinoinnin johtamista tekoälyn käytön yleistyessä. 

Moni yritys ja organisaatio on jo ottanut tekoälyä käyttöön monenlaisiin työtehtäviin ja tehnyt niin ohjeita kuin organisaation yhteisiä toimintamalleja tekoälyn käyttöön. Usein kehitys kohdistuu yhä kuitenkin konkreettisten arjen työtehtävien kehittämiseen eikä niinkään johtamisen muutokseen. Ihmistä tarvitaan jatkossakin, mutta työn painopiste siirtyy. Manuaalisia työtehtäviä voidaan automatisoida ja samalla oma katse tulee nostaa oikealle lentokorkeudelle: mitä tehdään, miksi ja millä vaikutuksella. Markkinoinnin johtamisessa korostuu kokonaisuuden orkestrointi, luovuus, nopea päätöksenteko ja kyky rakentaa omalle tiimille ja kumppanitoimijoille toimiva, yhteinen kokeilukulttuuri. 

Johda ja orkestroi kokonaisuutta 

Markkinointia on totuttu johtamaan vuosikellojen ja kampanjalähtöjen kautta. On suunniteltu, tuotettu, julkaistu ja mitattu. Tekoäly muuttaa tätä rytmiä. Sen kyky optimoida ja tehostaa niin suunnittelun kuin tuotannon prosesseja tuo muutoksen myös tekemisen tapoihin – jos se teidän strategiaanne sopii. Kampanjalähtöjen ohella tekoäly mahdollistaa yhä pienemmällä budjetilla yhä laadukkaamman ja järjestelmällisemmän sisältömarkkinoinnin koneiston rakentamisen. Sisältöjä voidaan varioida, optimoida ja testata systemaattisesti. Näin rakentuu markkinoinnin malli, jonka kehittäminen on markkinoinnin johtamisen ydintä. Tämä systeemi tulee saada jatkuvan oppimisen ja kehittymisen tielle. 

Muutoksen keskellä markkinoinnin johtamisen fokuksen tulee pysyä ylätasolla: Kantaako brändimme toimintaa ohjaava idea? Millaisia toimenpiteitä ja kampanjalähtöjä teemme ja miksi? Miten erottaudumme? Millaiseen laatuun panostamme, ja kohtaako tuotteemme ja markkinointimme laatutaso? Hyvä markkinoinnin johtaminen varmistaa, että suunta on kirkas ja että pystytään reagoimaan tarvittaessa nopeastikin, mutta lopputulos pysyy silti yhtenäisenä ja viesti kirkkaana.  

Tilanne ei saa vahingossa lipua siihen, että sisältöä tuotetaan paljon, muttei kukaan oikein tiedä, miksi.

Luovuus on kilpailukyky 

Kun tekoäly yleistää ja tasapäistää teknologisen osaamisen tasoa, ei panostus teknologian hyödyntämiseen enää riitä erottautumisessa. Keskinkertaisen sisällön tuottamisesta on jo tullut liiankin helppoa tekoälyn avulla. Siksi se ei enää riitä. Eroja löydetään uniikeista näkökulmista, rohkeudesta ja kyvystä sanoa jotain, mikä oikeasti kiinnostaa. Yritykset, jotka pystyvät ajattelemaan toisin ja luomaan merkityksellistä sisältöä, voittavat – siksi luovuus ei ole lisäarvo, vaan keskeinen kilpailukykytekijä. 

Johtajan tulee suojella luovuutta ja luoda sille edellytys kasvaa ja kehittyä.

Kaikkea ei voi optimoida puhki. Kokeiluille tulee olla tilaa ja myös niistä vääjäämättä seuraaviin epäonnistumisiin tulee kannustaa – ilman niitä ei synny uutta. Luovuus ei synny tehokkuudesta, vaan tilasta ajatella toisin. 

Nopeita, dataan perustuvia päätöksiä ja kokeilukulttuuria 

Tekoäly ja automatisointi lisäävät datan määrää. Sitä ei kannata kerätä enää manuaalisesti vaan tarpeen mukaan dashboardeja hyödyntäen. On tärkeää varmistaa, että datan keruu toimii ja että lukujen pohjalta luodaan oikeasti näkemystä ja analyysiä, koska pelkät luvut eivät vielä kerro, mitä pitäisi tehdä. Toki analyysiltä ei voi eikä kannata odottaa täydellisyyttä – myös keskeneräisen tiedon varassa tulee uskaltaa tehdä päätöksiä. Samalla kun dataa ja tietoa on yhä enemmän, myös kohinan ja irrelevantin tiedon määrä kasvaa. Kehittelyä, ketterää kehitystä ja kehityssprinttejä voidaan tehdä yhä tehokkaammin. Oppimisen sykliäkin voidaan tiivistää, etenkin jos datan tarkkuus parantuu. 

Jos kokeiluja ei uskalleta tehdä, markkinointi ei kehity. Kun markkinoinnin strategia on linjattu, sen toimeenpano ja säätäminen sopimaan toimintaympäristön jatkuvaan muutokseen vasta alkaa. Käytännössä toimeenpano vaatii nopean muutoksen keskellä jatkuvia kokeiluja, jotta voidaan oppia, millaisia tuloksia erilaisille panostuksille saadaan. Testaaminen ja kokeilu ei voi olla vain yksi vaihe markkinoinnissa, vaan sen tulee olla tekemisen tapa. Tärkeintä on uskaltaa kokeilla, oppia nopeasti ja kehittyä, koska myös markkina, algoritmit ja kilpailijakenttäkin muuttuvat. 

Määritä rajat tekoälyn käytölle 

Brändin rakentumiseen tarvitaan onnistunutta toistoa: johdonmukaisuutta, uskottavuutta ja yhtenäinen tarina. Kun tekoäly tuodaan osaksi markkinoinnin arkea, haasteena on kuitenkin yhä, että tekoäly voi muuttuua välineestä viestiksi. Teknologinen kehitys ja tekoälyn käytön tapa muuttaa toki asetelmaa jatkuvasti, mutta riskinä on, ettei tekoälyä ole vielä opittu käyttämään viisaasti: niin että tasapainotamme teknologisen tehokkuuden ja inhimillisen kosketuksen. Jos tekoäly näkyy liikaa lopputuloksessa, vaikutus voi kääntyä itseään vastaan. Tekoäly ei ole vielä valmis pääesiintyjäksi, koska niin moni kokee tutkittaessa, että pelkkä mielikuva sisällön alkuperästä voi heijastua viestin vastaanottoon. Monelle ajatus tekoälystä viestin taustalla heikentää viestin tehoa. On tärkeä saada pidettyä tekoäly brändiarvoa kasvattavana välineenä, ei sitä laskevana. 

Riko siiloja ja yksinkertaista  

Hyvä markkinointitiimi ei ole vain joukko erikoistuneita osaajia, vaan ketterä tiimi, joka pystyy liikkumaan nopeasti ja oppimaan jatkuvasti uutta. Tiimillä tässä viittaan niin organisaation omaan tiimiin kuin kumppaniverkostoon, ja näistä rakentuvaan porukkaan. Tarvitaan vähemmän siiloutunutta osaamista ja enemmän yhdistävää tekemistä: strategista ajattelua, luovuutta, datan tulkintaa ja kykyä hyödyntää tekoälyä hyvin erilaisten tehtävien automoinnissa ja yksinkertaistamisessa. Uteliaisuus ja halu oppia uutta tulee säilyttää. 

Markkinointi ei saa toimia erillään myynnistä, datasta, asiakaskokemuksesta ja viestinnästä. Erillään toimivat siilot organisaatiossa tai asiakkaan ja luovan kumppanin välille rakentuneet siilot tulee purkaa.  Päällekkäiset ja rinnakkaiset toimenpiteet vain sekoittavat kokonaisuutta, ellei niitä jatkuvasti synkata yhteen. Tällöin data ei kulje ja koneisto polkee tyhjää, eikä sisältömarkkinoinnin malli toimikaan. Monen yrityksen ja organisaation tuleekin käydä kaikki nykyiset työprosessit ja toimintamallit läpi, vähentää siiloutuneita toimintapoja ja yksinkertaistaa, jotta yhteinen suunta on kirkas ja saadaan yhä parempia tuloksia.  

Kyse kun ei lopulta ole siitä, miten hyvin opimme käyttämää tekoälyä, vaan ennemminkin siitä, kuinka hyvin pystymme ajattelemaan ja toimimaan uudessa tilanteessa.  

Mikäli aihe kiinnostaa, olet tervetullut webinaariimme kuulemaan tekoälystä luovana kumppanina ja mitä tehdä, kun kaikki on liian mahdollista. 

Uusimmat blogikirjoitukset aiheesta