Tekoälystä on tullut nopeasti osa markkinoinnin arkea. Se nopeuttaa ideointia, tuotantoa ja sisältöjen versiointia, mutta samalla kuluttajien suhtautuminen tekoälyllä tuotettuun mainontaan on kriittistä. Suomen Markkinointilitto MARK ja LM Someco järjestävätkin nyt webinaarin Tekoäly mainonnassa – tehokas työkalu vai riski brändille torstaina 5.11.2026 klo 10-11.15. MARK webinaari pureutuu siihen, miten tekoälyä voidaan hyödyntää tehokkaasti vaarantamatta brändin laatumielikuvaa, omaleimaisuutta ja luottamusta. LM Somecon asiantuntijoina ääneen pääsevät johtaja Minna Valtari ja suunnittelujohtaja Tuukka Mujo.
Tekoälyn käyttö on myös brändikysymys
LM Somecon tuoreen tutkimuksen tulokset herättävät pohtimaan tekoälyn käyttöä markkinoinnissa aiempaa laajemmin. Tutkimuksen mukaan vain 8 prosenttia suomalaisista suhtautuu tekoälyä hyödyntävään mainontaan myönteisesti, kun taas kielteisesti suhtautuvia on 58 prosenttia. Kielteisesti suhtautuvista 74 prosenttia kokee tekoälyn antavan mainonnasta halvan ja huonolaatuisen vaikutelman.
Kyse ei siis ole ainoastaan siitä, kuinka paljon tekoäly nopeuttaa markkinointisisältöjen tekemistä. Kun tekoälyn käyttö näkyy yleisölle, siitä voi tulla osa brändin lähettämää viestiä ja mielikuva voi ulottua mainoksesta tuotteeseen, palveluun ja yritykseen asti.
Miten tehokkuus muutetaan paremmaksi markkinoinniksi?
Webinaarissa Minna Valtari ja Tuukka Mujo käyvät läpi LM Somecon tutkimuksen kiinnostavimpia löydöksiä ja muodostavat niiden pohjalta käytännöllisen mallin tekoälyn vastuulliseen ja brändilähtöiseen hyödyntämiseen.
Webinaarissa pohditaan muun muassa, miksi tekoäly saa mainonnan helposti tuntumaan halvalta tai epäaidolta, milloin tekoäly toimii taustalla hyödyllisenä työkaluna ja milloin siitä tulee itsessään osa viestiä. Lisäksi tarkastellaan tekoälyn käyttöön liittyviä mielikuvariskejä brändin eri kohtaamispisteissä sekä avoimuuden ja tekoälysisältöjen merkitsemisen vaikutusta luottamukseen.
Yksi keskeisistä kysymyksistä on myös se, miten tekoälyn tuoma tehokkuus voidaan käyttää laadun parantamiseen pelkän sisältömäärän kasvattamisen sijaan.
Kenelle webinaari sopii?
Webinaari on suunnattu markkinoinnin ja viestinnän johdolle, brändistä vastaaville, luoville suunnittelijoille ja sisällöntuottajille sekä muille, jotka tilaavat, hyväksyvät tai tuottavat tekoälyä hyödyntävää markkinointia. Se tarjoaa näkökulmia erityisesti organisaatioille, joissa parhaillaan määritellään, missä tekoälyä kannattaa käyttää, miten käytöstä kerrotaan ja kuinka sisältöjen laatu sekä brändin omaleimaisuus varmistetaan.
MARK webinaari: Tekoäly mainonnassa – tehokas työkalu vai riski brändille?
Aika: torstai 5.11.2026 klo 10.00–11.15
Paikka: verkossa, Zoom
Asiantuntijat: Minna Valtari ja Tuukka Mujo, LM Someco
Hinta: MARKin jäsenille maksuton, muille 199 € (sis. alv 25,5 %).
